Plastové obálky – keď posielanie pošty nemôže byť komfortnejšie.

Aj vy posielate známym pred Vianocami vianočné pozdravy? Možnože práve teraz jeden vkladáte do obálky. Keď už sme pri tých obálkach, asi málokto sa zamýšľa nad tým, aký dobrý vynález obálky vlastne sú. Aj keď sa dnes do popredia dostáva elektronická komunikácia, tá listová má stále svoje čaro. A dúfajme, že úplne v budúcnosti nevymizne. Kedysi sa listy do obálok nedávali, iba sa zapečatili voskom. Súkromie nič moc. Za úplne prvých používateľov obálok sú považovaní Babylončania, ktorí svoje hlinené dosky so správou balili do takzvaného hlineného obalu chrániaceho svoj obsah. Ak ste si „list“ chceli prečítať, museli ste obal najprv rozbiť. Prvé papierové obálky vo forme papiera obaľujúceho list uzreli svetlo sveta až o niekoľko tisícročí neskôr. Za listy poslané v obálkach boli účtované extra poplatky, preto tento druh pošty využívali hlavne majetnejšie vrstvy. Vývoj obálok odvtedy prešiel niekoľkými zmenami a vylepšeniami. Od vynájdenia stroja na skladanie obálok, cez zavedenie obálok s lepiacim pásikom.

Obalka

Dnes sú obálky dostupné pre každého a stoja len pár centov. Skôr pozorujeme opačný trend, kedy ľudia na listovú formu korešpondencie mierne pozerajú ako na prežitok. Aspoň niektoré faktúry nám stále chodia poštou. Pritom v skutočnosti posielanie listov, či balíkov klasickou poštou a hlavne ich dostávanie je celkom zábava. Emaily berieme už akosi automaticky a nenadchnú tak, ako keď držíme niečo hmotné v ruke.

Plastova_obalka

Zásielky a korešpondencia taktiež nepríde zo dňa na deň, tým pádom sa moment prekvapenia zvyšuje. Pri písaní listov, posielaní darčekov alebo aj oficiálnych písomností sa môžeme kreatívne vyhrať na milión spôsobov. Trh s kancelárskymi potrebami predsa ponúka toľko rôznych produktov. Vezmime si len samotné obálky – nájdeme papierové kadejakej farby a zdobenia, obálky bublinkové aj kartónové a tiež plastové obálky. Keby to naši predkovia vedeli, že raz budeme môcť komfortným a bezpečným spôsobom posielať hocičo v plastových obálkach. Nezničí sa to, nerozmočí, nepoškodí, proste radosť posielať.