Ubud (Bali) – raj opíc, ryžových polí a kultúry

Mesto Ubud je považované za kultúrne centrum Bali. Môžete tu vidieť nespočetné množstvo chrámov, nádherné panorámy zelených hôr, ryžové polia a opice, ktoré sú naozaj takmer na každom kroku. Keď sa Vám podarí zavítať do tohto krásneho mesta, určite nevynechajte tieto miesta.

ubud  
Monkey forest
Na tomto mieste sa budete cítiť ako uprostred naozajstného pralesa (ak si odmyslíte to množstvo ľudí, ktoré tam bude s Vami). Dávajte si pozor na to, čo si beriete so sebou. Opice síce nie sú najprítulnejšie, ale ak zacítia jedlo vo Vašom batohu, môže sa stať, že na Vás vylezú alebo na Vás skočia priamo zo stromu, a potom sa ich už tak ľahko nezbavíte. Veľký pozor si treba dať aj na cestách. Na Bali sú dopravné značky skôr raritou. Nechýba tu však značka, ktorá sa nachádza vedľa Monkey forestu, ktorá upozorňuje na to, že cez cestu môžu prebiehať opice.
 
Ryžové polia
Za návštevu určite stoja oboje ryžové polia, ktoré môžete nájsť v meste Ubud. Pestuje sa na nich ryža, ktorá je na Bali veľmi obľúbenou potravinou. Prvými z nich sú ryžové polia Tegalalang, ktoré sú síce najkrajšie, ale na druhej strane aj najnavštevovanejšie takže pravdepodobne sa spolu s Vami bude kochať aj veľa ďalších turistov. Tu sa však priamo pomedzi ryžové polia neprejdete. Druhé s názvom Jatiluwih sú vytvorené formou náučného chodníka s turistickými značkami a môžete ich prejsť kombináciou asfaltových ciest, a tiež ciest priamo pomedzi ryžové polia. Na týchto rozsiahlych poliach sa vyprodukuje veľké množstvo ryže, no s ich spotrebou nie je žiadny problém. Vedeli ste, že Balijčania konzumujú ryžu až niekoľkokrát denne?
 
Chrámy
Keďže Ubud je kultúrnym centrom Bali, nachádza sa tu naozaj nespočetné množstvo rôznych chrámov. Za návštevu určite stojí chrám Tanah Lot, ktorý je postavený na mori. Ak budete mať šťastie a prídete počas odlivu, budete sa môcť prejsť priamo k chrámu. Počas prílivu sa môžete pokochať aspoň diaľky. A keď už budete v tejto oblasti a prejdete sa po okolí chrámu, môžete navštíviť malé kaviarničky a ochutnať cibetkovú kávu. V niektorých z nich Vás privítajú dokonca aj cibetky.
 
Art market
Ak už ste v Ubude, povinnou zastávkou je tradičný trh, kde nájdete výrobky od výmyslu sveta. Od tričiek, cez ručne maľované magnetky, maľby, náramky a náhrdelníky, až po ovocie a zeleninu. A to ani zďaleka nie je všetko. Ceny sú tu však nastavené pomerne vysoko. S miestnymi obchodníkmi treba zjednávať, pretože skutočná hodnota výrobkov, ktoré predávajú je približne 1/3 z ceny, za ktorú Vám ich ponúkajú.

plantáže
 
Nie sú to ani zďaleka všetky miesta, ktoré sa oplatí v Ubude navštíviť. Ak máte vyhradeného viac času, určite si doprajte aj masáž, ktorú neoľutujete. Prejdite sa po centre a zavítajte do miestnych Warungov (malé bistrá, kde nájdete tradičné jedlá za nižšie ceny ako v reštauráciách), vydajte sa na nočný výstup na sopku Batur alebo vyskúšajte výlet na bicykloch.