Všetko sa opakuje, a ekonomika nie je výnimkou

Všetko v živote má svoj cyklus ktorý sa zvykne opakovať. Tak ako je samozrejmé že ak sa raz narodíte, tak aj raz zomriete. Tak i v ekonomike sa určité finančné cyklu opakujú. Dnes si preto povieme niečo aj z tejto oblasti a vy sa tak znova dozviete niečo nové. Niektorý z vás to už istotne poznajú, no opakovanie je predsa matka múdrosti, tak poďme na to.Finančná analýza.jpg
 
Než ale začneme zo samotnými príčinami musíme ešte dodať že sa delia na 2 základné skupiny.
 
Endogénna skupina, čo znamená že sa tu bavíme o vnútorných príčinách daného cyklu, alebo zmeny.
 
Exogénna skupina. Sem patria všetky vonkajšie vplyvy ktoré je len minimálne možné ovplyvniť, ak teda vôbec. Napríklad vplyv počasia na budúcoročnú úrodu.
 
 
Keď nastáva recesia
Ak nastane pokles DPH na okamih, nie je to nič strašné. No ak sa to deje už určitú dobu, potom je lepšie sa začať pripravovať najhoršie časy, ak ste tak doteraz nerobili. Podľa ekonomickej poučky, nastáva recesia ak počas dvoch kvartáloch čo idú po sebe nastane zníženie hrubého domáceho produktu čiže HDP klesne.
 
Ekonomické minimum či dno
Nikdy nie je tak zle aby nemohlo byť horšie. No aj dno má svoje dno a nedá sa klesnúť nikde inde. V niektorých zdrojoch sa uvádza výraz „Dno“  a inde iba najnižšia hodnota. V podstate je ale jedno ako tomu budeme hovoriť pretože sa tu bavíme o čase kedy je úroveň HDP na najnižšej úrovni a môže tak iba rásť. Pre niektorých je to čas ako nabrať nové sily a pripraviť sa na ďalší kvartál.Poznámky a kalkulačka.jpg
 
Je čas rásť
Kým doteraz sme boli na dne, teraz je čas opäť rásť. Pričom v tomto prípade nemáme na mysli plánovaný zisk ale bavíme sa tu o prekročený súčasných kapacít. V tom to prípade samozrejme musí dôjsť postupne aj k im navýšeniam a celé sa to takto opakuje až kým znova nezačne recesia a pôjde to zase celé nadol.  
 
Až na vrchol
A máme tu cieľ našej cesty. Sme na vrchole. Máme na mysli ekonomický vrchol aby bolo jasné. Tu už nie je ani tak čo povedať. Všetky súčasné ciele ste dosiahli a je čas sa poobzerať po novom biznise ak je nejaký. Tí schopnejší sa samozrejme popritom znova začnú pripravovať na to najhoršie aby v prípade problémov nenastali výrazne väčšie škody ako je potrebné. Pretože isté je že ak ste najvyššie kde sa dá, existuje už iba jedna cesta. A to je smerom nadol.