Vyhrajte boj s prokrastináciou!

Zistite, prečo toľko veci odkladáte na zajtra. Prokrastinácia je komplexný problém, ktorý môže mať mnoho rôznych príčin. Tu sú niektoré z najbežnejších: Presvedčili ste sa, že vaša domáca úloha presahuje vaše schopnosti. Vypnutie domácich úloh je spôsob, ako sa vzbúriť proti svojim rodičom alebo učiteľom. Rozhodli sme sa, že téma bude nudná. Čakáte na „dokonalý“ čas na začatie úlohy. Úloha sa stala takou ohromujúcou, že neviete, kde začať. Vedieť, prečo otáľať, je kľúčovým prvým krokom k získaniu motivácie. Venujte nejaký čas premýšľaniu o tom, prečo stále niečo odkladáte na neskôr. Umožní vám to zistiť, ktorý z nasledujúcich tipov vám najviac pomôže.inspirace.jpg
Rozdeľte si materiál na kúsky. Hlavnou príčinou prokrastinácie je to, že úloha, ktorá pred nami je, sa zdá byť veľká. V takom prípade je potrebné „rozdeliť“ si to. Rozdeľte jednotlivé úlohy na malé kúsky. Prideľte každému dňu určitý počet týchto kúskov. Zrazu už nemusíte čeliť strašidelnej úlohe, ale skôr sérii zvládnuteľných kúskov. Kus môže byť čítanie troch stránok vašej učebnice, vyplnenie piatich otázok s možnosťou výberu z viacerých odpovedí alebo nájdenie troch referenčných článkov na internete pre váš referát.
Odmeňte sa. Vždy, keď dokončíte jeden alebo dva kúsky, odmeňte sa krátkym obdobím relaxácie. Môže to byť päť minút vašej obľúbenej hry so smartfónom, krátka prechádzka alebo hranie na gitare. Kľúčovou súčasťou je odmeňovanie krátkymi a príjemnými prestávkami.pěst.jpg
Vytvorte si študijnú rutinu. V podstate sme bytosti, ktoré milujú zvyk. Ak je pre vás výzvou motivovať sa k štúdiu, môžete tento princíp uviesť do praxe. Návyky sú také silné, že ako náhle rozviniete študijnú rutinu, bude pre vás ťažké prejsť do relaxačného režimu bez štúdia. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zostaviť si rozvrh.
Majte jasno v tom, prečo chcete získať dobré známky. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa motivovať k štúdiu, musí vám byť veľmi jasné to, prečo chcete získať dobré známky. Urobte si zoznam dôvodov, vďaka ktorým chcete napredovať. Existuje niekoľko typických dôvodov: Chcem sa dozvedieť viac a rozvíjať sa. Chcem rozvíjať návyk na dosiahnutie dokonalosti. Chcem sa stať viac zameraným a disciplinovaným študentom. Chcem sa dostať do dobrej školy alebo programu. Chcem mať zmysluplnú kariéru. Chcem sa vedieť postarať o svoju rodinu a mojich rodičov.
Vyberte si z týchto krokov taký, ktorý vám sedí najviac. Hlavné je, aby to bavilo!